Kotvičník zemní (latinsky Tribulus terrestris) patří mezi kacibovité rostliny. Jde o čeleď, rozšířenou v tropických, subtropických i mírných oblastech. Charakteristické jsou pro ně suché a teplé oblasti, proto se s nimi běžně na území České republiky nesetkáváme. Jedinou z těchto rostlin, která se u nás vyskytuje, je právě kotvičník zemní (není ale původní, byl sem zavlečen ze Středomoří). Jde o malé zelené rostliny s podlouhlými složenými listy a pětičetným, žlutě zbarveným květem. Pěstován bývá zejména pro své léčivé účinky – zvyšuje hladinu pohlavních hormonů, chuť na sex, redukuje tělesný tuk a podporuje nárůst svalové hmoty. Tak jako jiné bylinky, i kotvičník si můžete vypěstovat doma. Usušený pak bude výrazně účinnější než ve formě koupených kapek nebo pilulek. Takže jak pěstovat kotvičník?

Na začátku jsou semena kotvičníku zemního

Než se pustíme do pěstování, je potřeba vědět, že semena kotvičníku se nachází v plodech s mimořádně tvrdou, dřevitou slupkou. Nesnažte se k nim dobývat, není to potřeba, raději si připravte truhlík. Zasaďte do substrátu smíchaného s pískem celý plod, případně ho rozdělte na jednotlivé plůdky (kterých je celkem pět). Není to ale nutné, v substrátu se rozpadne i sám. Semena je dobré máčet, aby lépe naklíčila, nutné to ale není, protože kotvičník je na sucho zvyklý. Důležitý je termín výsevu – aby bylo kotvičníku zajištěno prostředí co nejpodobnější tomu původnímu, měli byste ho zasazovat spíše na jaře. Potřebuje určitou délku světelného dne a v zimě se stmívá brzy. Optimální je semena zasít v období od konce března do konce dubna. Sází se na široko, asi pod půl až centimetrovou vrstvu substrátu. Můžete je zalít vodou s přípravkem proti chorobám a škůdcům (případně semena ještě před zasazením namořit), dále stáčí jen udržovat substrát vlhký a větraný.

kotvičník zemní - tribulus

O kotvičník se neustále starejte

Vzhledem k tomu, že kotvičník bude klíčit mimo své přirozené prostředí, je potřeba hodně péče. Truhlík byste měli umístit někam na teplé místo, ideálně za okno nebo přímo do skleníku. Slunce pak substrát krásně prohřívá (jen je potřeba ho častěji mlžit, horko ho rychle vysušuje a klíčky nesmí v žádném případě vyschnout). Měli byste hned na začátku vědět, že semena kotvičníku vám nevyklíčí najednou – může to trvat od pár dnů až po měsíc nebo dva. Jakmile se objeví rostlinka, ihned ji přepíchněte do nového substrátu (v menším květináčku nebo třeba v kelímku). Jinak by se mohlo stát, že by stonek příliš zeslábl a uhnil, čímž by byla rostlinka ztracena. Na řadu přichází přesazování. Pro rostlinky je v této fázi důležitá mírná vlhkost (opravdu jen mírná, nesmíte to přehnat, jinak vám uhnije). Dobré je nenechávat rostlinkám hodně prostoru okolo, jinak polehnou. Pokud ale nebudou mít místo, budou se navzájem udržovat vzpřímené.

Na co si dát pří pěstování kotvičníku pozor?

Kotvičník je bohužel velmi náchylný na škůdce a choroby (právě proto, že nepatří mezi místní druhy). Venku je to horší, pokud pěstujete ve skleníku, jsou rostlinky alespoň trochu chráněny. Přinejmenším před rozmary počasí, ty nebudou kotvičníku dělat dobře. Déšť, chladné počasí nebo kroupy mohou celou úrodu zničit. Problémem bývají mšice a svilušky. Proti mšicím stačí kotvičník pravidelně vlhčit, proti sviluškám se pak musíte bránit přesazením, pokud vaše rostlinky napadnou. Výhodou pak bývá sklízet mladé rostliny, ty nejsou tak často napadány. Dalším problémem bývají plísně, které se zkrátka přirozeně vyskytují. Ani tady ale není řešení nijak těžké, stačí rostlinky včas seřezávat.

Konečně sklizeň kotvičníku – co bude dál?

První sklizeň můžete očekávat začátkem letních prázdnin, někdy v průběhu července, poslední začátkem podzimu. Nesnažte se sklízet najednou, ale postupně – tak jako kotvičník klíčí v rozdílných časech, stejně tak nebude ve stejný čas dozrávat. Rostlinky sbírejte ideálně před úplným dozráním plodů, jinak se obsah účinných látek sníží. Po sklizni kotvičník umyjte vodou a nechte sušit (ideálně ve tmě, ale s neustálým větráním). A potom? Nejlepší je dopřávat si kotvičník ve formě odvaru z natě. Jaké jsou jeho účinky, to jsme si již řekli – působí jako účinné přírodní afrodiziakum, podporuje tvorbu svalové hmoty, může pomáhat i proti zánětům a problémům s prostatou, ženám zase při problémech spojených s přechodem.
 
Copyright © 2021 Viola - zahradnické studio, s.r.o. - návrhy a realizace okrasných zahrad • květinářství Šenov u Ostravy
Tvorba webových stránek > webSEO.cz > SEO-optimalizace webu, kotvičník